تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) | مفاهیم UI و UX دو اصطلاحی هستند که در طراحی سایت و اپلیکیشن کاربرد زیادی دارند. اما بیشتر افراد تصور می کنند دو مفهوم رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) با هم تفاوتی ندارند. در ادامه این مطلب از میهن اسکریپت به بررسی تفاوت های میان دو مفهوم UI و UX می پردازیم.

 

ui ux designer - تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

 

تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

طراح رابط کاربری (UI) و طراح تجربه کاربری (UX) دو مفهوم پایه و اساسی برای طراحی یک محصول مناسب هستند. به صورت کلی می تون گفت واژه UI مخفف عبارت User Interface و به معنای رابط کاربری و واژه‌ی UX مخفف عبارت User Experience و به عنوان تجربه کاربری در نظر گرفته می شود.

 

UI یا رابط کاربری چیست؟

UI مخفف کلمه User Interface و به معنی رابط کاربری است. رابطه کاربری، شکل و ظاهر، حس و جذابیت محصول را در بر می گیرد. به عبارت دیگر UI کلیه مواردی است که  با خصوصیات و ویژگی های ظاهری و المان‌های دیداری یک محصول در ارتباط باشند، یعنی آن چیزی که کاربر آن را مشاهده می‌کند. مثلا در یک وبسایت یا اپلیکیشن، تصاویر، جداول ، ویدئوها، رنگ‌بندی‌ها، طراحی ظاهری دکمه‌ها و… مفهوم UI را شکل می دهند.

یک طراح UI مسئول طراحی یک  استایل منسجم و یکپارچه می باشد. به صورت کلی اینطور می توان گفت که برای یک طراح UI، فقط ظاهر محصول مهم است و تمام تلاش او در راستای طراحی ظاهری جذاب و مورد علاقه از محصول برای کاربران است.

 

UX یا تجربه‌ی کاربری چیست؟

UX مخفف کلمه User Experience و به معنی تجربه کاربری است. UX همان تجربه و احساس کاربر در زمان استفاده از محصول، می باشد. یک طراح UX باید عناصر و المان ها را به گونه‌ای در محصول قرار دهد که کاربر قادر باشد به آسانی آن‌ها را دسترسی پیدا کرده و از آنها استفاده کند. یک طراح UX باید بتواند تمام مسیرها و سناریوهای کاربر در استفاده از محصول مورد نظر و رسیدن به هدف نهایی که مورد انتظار ماست را حدس بزند تا کاربر به سمتی که هدف تولید محصول است، هدایت شود. بنابراین بهبود تجربه کاربری (UX) نقش اصلی را در افزایش درآمد کسب و کار ما خواهد داشت.

 

۶ بخش اصلی (UX) تجربه کاربری

 

محتوای مناسب و کاربردی :

یکی از اولین و مهمترین نیازهای کاربر در استفاده از یک سایت، رسیدن به محتوایی است که بتواند به سوالات و نیازهای او پاسخ دهد. بنابراین یک محتوای کاربردی و مناسب می تواند یک تجربه کاری خوب را برای کاربر ایجاد کند.

 

اعتبار محتوا :

یکی دیگر از مواردی که می تواند کاربر را خشنود سازد، دانستن این موضوع است که محتوای مورد نظر او از اعتبار کامل برخوردار می باشد. به عنوان مثال در هنگام نوشتن یک خبر رسمی در وبسایت، حتما می بایست منبع این خبر ذکر شود و از کاربرد جملات عامیانه در آن پرهیز شود.

 

استفاده‌ آسان از محصول :

نکته ای که در طراحی یک محصول نباید از آن غفلت کرد، نحوه دستیابی کاربر به هدف مورد نظر است. به عبارت دیگر کاربر باید بتواند به آسانی محصول یا سرویس مورد نظر خود را پیدا کرده و آنها تهیه کند. این موضوع می تواند تجربه‌ی کاربری محصول را به طور قابل ملاحظه ای بهبود بخشد.

 

کاربردی بودن خدمات و محصولات :

فراموش نکنید که محصول یا خدمتی که شما برای ارئه انتخاب می کنید باید کاربردی باشد. در غیر این صورت هر چقد رهم که برای کیفیت و جذابیت آن زحمت بکشید، بی فایده خواهد بود و نخواهد توانست تجربه کاربری خوبی برای کاربر رقم بزند.

به عوان مثال در یک وبسایت نحوه جایگذاری دکمه‌ها، دسته‌بندی و ساختار مناسب برای محتوا، نام‌گذاری مناسب صفحات و غیره می تواند موجب بهبود رابط کاربری شود.

 

ظاهری زیبا و کاربرپسند :

طراحی کاربرپسند و جذاب صفحات، رنگ‌بندی مناسب، بهره گیری فونت‌های مناسب، استفاده از المان و تصاویر گرافیکی با کیفیت، باعث یک تجربه کاربری دلچسب برای کابر خواهد شد، البته همه این موارد جزو  UI هستند، برای همین گفته می شود که UI زیر مجموعه‌ای از UX می‌باشد.

 

دسترسی سریع  و آسان :

همیشه در دسترس بودن خدمات و محصولات شما یکی از موارد ضروری در بهبود تجربه کاربری می باشد.، به عنوان مثال اگر کاربر پس از کلیک بر روی یک لینک از سایت شما با خطای ۴۰۴ و یا خطای سرور مواجه شد، احساس خوبی نخواهد داشت. بنابراین مواردی از قبیل امکان دسترسی آسان به محتوا ، سرعت بالای بارگذاری سایت، و نمایش کامل و بدون مشکل سایت در مرورگرهای مختلف، تاثیر بسزایی در بهبود تجربه کاربری دارد.

 

ui ux - تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

نتیجه گیری :

با توجه به مطالب گفته شده در این مطلب می توان نکات اصلی در ارتباط با تفاوت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) را به صورت زیر تقسیم بندی کرد :

– مفهوم UI مخفف User Interface و به معنای رابط کاربری و واژه‌ی UX مخفف عبارت User Experience و تجربه کاربری معنی می دهد.

–  UI چگونگی طراحی و خصوصیات ظاهری یک سایت یا محصول می باشد. در طراحی UI به زیبایی و جذابیت یک محصول توجه می شود.

– UI و UX دو مفهو مکمل و جدایی ناپذیر در بحث طراحی هستند و  وجود هر دوی آن‌ها برای ایجاد یک تجربه خوب و لذت بخش برای کاربر در هنگام استفاده از محصول ضروری است. بنابراین در طراحی یک محصول (سایت یا اپلیکیشن) نباید از هیچ کدام از آنها غفلت کرد.

– در طراحی یک محصول همیشه باید توجه داشته باشید که کاربر در هنگام استفاده از محصول ما باید بتواند به آسانی به آن‌چه می‌خواهد برسد، چه از نظر محتوا و چه از نظر ظاهر. چرا که فقط با داشتن UX و UI مناسب می‌توانید نظر کاربر را جذب کرده و به اهداف خود را در سایت دست یابید.

گوگل یک نمونه‌ برای یک طراحی مناسب UI و UX است. ساختار صفحه در عین حال که بسیار ساده است و جز یک لوگو، یک کادر جستجو، چند دکمه و یک صفحه‌ی نتایج جستجو چیز خاص دیگری ندارد اما زمانی که کاربر در آن به جستجو می پردازد، در کمترین زمان به تمام آن چیزی که نیاز دارد دست پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.