اسکیما (schema) و تاثیر آن در سئو

اسکیما (schema) و تاثیر آن در سئو | اسکیما یا همان Schema Markup در اصل زبان نشانه گذاری سایت است. با نشانه‌گذاری اسکیما (Schema Markup) موتورهای جستجو قادر خواهند بود تا اطلاعات بیشتری راجع به محتوای صفحات وبسایت کسب کنند.

 

structured data better seo - اسکیما (schema) و تاثیر آن در سئو

 

نشانه گذاری اسکیما یا Markup Schema

اسکیما یک زبان نشانه‌گذاری برای وبسایت است. می توان اسکیما را زبانی مشترک بین موتورهای جست‌وجو تعریف کرد که در شناسایی اطلاعات صفحات سایت آنها را یاری می کند. به صورت کلی، نشانه‌گذاری صفحات سایت برای موتورهای جستجو مانند گوگل، بینگ و یاهو را Schema Markup یا نشانه‌گذاری اسکیما (یا شِما) تعریف می کنند.

یکی مهم ترین کارکردهای اسکیما این است افزایش سئو و بهبود رتبه سایت شما در موتورهای جستجو از جمله گوگل است و بدین ترتیب نرخ کلیک سایت شما در موتورهای جستجو افزایش خواهد یافت چرا توسط Schema Markup موتور جستجوی گوگل آسان تر می توانند سایت و محتوای آن را تشخیص دهند و وبسایت شما در نتایج بالای گوگل قرار می گیرد.

 

Schema.org چیست؟

در سال ۲۰۱۱ وبسایت Schema.org  فعالیت تجاری خود را در همکاری با موتورهای جستجوی اصلی شامل گوگل، یاهو و بینگ آغاز کرده و  وظیفه یکپارچه سازی زبان نشانه گذاری را برعهده گرفت. دستورالعمل های موجود در این سایت، زبانی استاندارد و قابل فهم را برای موتورهای جستجو  است و آنها توسط آیتم‌های تعریف شده در این سایت داده‌ها را طبقه‌بندی می کنند. د واقع در این سایت کدهایی برای موضوعات مختلف قرار داده شده است و طراحان وبسایت این کدها را در ساختار برنامه نویسی سایت ها جایگذاری می کنند.

 

schema - اسکیما (schema) و تاثیر آن در سئو

 

چگونه از کدهای اسکیما استفاده کنیم؟

هر نشانه، نمایان گر یک دسته بندی یا نوع خاصی از محتوا می باشد، نشانه گذاری انواع متفاوتی دارد و بر اساس نیاز وبسایت شما تعیین می گردد. به عبارت دیگر در نشانه گذاری اسکیما باید بر حسب اهداف و نوع فعالیت سایت اقدام به کدگذاری برخی مشخصات کرد. عناصر schema و صفت های مرتبط با آن برای جلوگیری از گردش موتور های جستجو در اطلاعات اضافی صفحه، مستقیما در کد HTML، قرار میگیرند.

سایت شما در هر زمینه ای که فعالیت دارد، می توانید از نشانه گذاری اسکیما استفاده کنید. سایت آموزشی، خبری، کتاب، فیلم و … هر کدام کدهای مخصوص به خود را دارند.

به عنوان مثال چنانچه بخواهید در یکی از صفحات سایت خود یک کتاب را معرفی کنید. با استفاده از کدهای اسکیما، می‌توانید به موتورهای جستجو از جمله گوگل بفهمانید که دقیقا محتوای این صفحه چیست. بنابراین باید نام کتاب، نام نویسنده و موضوع کتاب را در کد اسکیما وارد کنید.

یا اگر سایتی در زمینه فیلم دارید می توانید اطلاعات فیلم ها مانند نام فیلم، تاریخ ساخت فیلم، ژانر فیلم، آدرس آنونس فیلم و کارگردان آن را به روبات های گوگل اعلام کنید.

برای این کار فقط باید از نشانه های استاندارد اسکیما مربوط به موضوع سایت یا صفحه خود در سایت schema.org استفاده کنید.

در هنگام استفاده از نشانه های اسکیما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که هر کدام از ساختارهای موجود در سایت schema.org برای هدف و کاربردی مشخص طراحی شده است و نباید از آنها در جایی نامناسب در سایت خود استفاده کنید. مثلا استفاده از سیستم امتیازدهی محصولات و خدمات در بخش نظرات یک سایت کاری اشتباه است و در نتیجه این کار بیهوده خواهد بود و تاثیری در نتایج سایت شما در گوگل نخواهد گذاشت.

همچنین شما می توانید با استفاده از ابزار Structured Data Testing محتوای مورد نظر خود را تجزیه و تحلیل نموده و برنامه ریزی برای پیاده سازی Schema Markup داشته باشید.

 

اجرای اسکیما در سایت های وردپرس

افزونه های زیادی برای اجرای کدهای اسکیما در سایت وردپرس وجود دارند که به صورت خودکار محتوای سایت شما را نشانه گذاری اسکیما می کنند. یکی از بهترین این افزونه ها، افزونه WP Schema Pro می باشد. پس نصب و فعال سازی این افزونخ به قسمت تنظیمات رفته و طرح مورد نظر خود را در مورد صفحات و یا مقالات انتخاب می کنید. پس از آن صفحات و آدرس های مورد نظر خود را که می خواهید نشانه گذاری اسکیما شود، انتخاب می کنید. در نهایت باید با اجرای دستورالعمل های مربوطه، درخواست نشانه گذاری خود را تکمیل کنید.

 

تاثیر اسکیما در سئو سایت

همانطور که قبلا گفته شد اسکیما باعث می شود تا موتور های جستجو، بهتر محتوای سایت شما را شناسایی کنند. بنابراین این موضوع باعث افزایش امکان مشاهده سایت و تشخیص کلمه کلیدی اصلی توسط گوگل می شود. اگر چه نشانه گذاری schema شاید به صورت مستقیم در سئوی سایت شما تاثیری نداشته باشد اما این موضوع سبب تقویت rich snippets محتوای سایت در نمایش نتایج جستجوی گوگل می شود. بدین ترتیب نحوه نمایش نتایج مربوط به سایت شما در گوگل از دیگر سایت ها متمایز است (مثلا نمایش ستاره های امتیازدهی) و شانس کلیک بر روی سایت شما چندین برابر افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.