تفاوت لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow)

تفاوت لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow) | لینک بیلدینگ یا لینک‌ سازی یکی از فاکتورهای اساسی در بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو می‌باشند. در واقع بک لینک، یکی از نکات کلیدی در مبحث سئو خارجی هر وبسایت است.

 

dofollow nofollow links - تفاوت لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow)

 

تفاوت لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow)

بک‌لینک به معنی کلیه لینک‌هایی است که سایت های دیگر به سایت شما می دهند. زمانی که یک وبسایت معتبر به سایت شما لینک می دهد، اتبار سایت شما برای گوگل افزایش پیدا می کند. ربات های موتورهای جستجو از جمله گوگل هنگامی که مطالب و صفحات سایت شما را از نظر کیفیت بررسی می کنند، تنها محتوا را در نظر نمی گیرند، بلکه تعداد و کیفیت بک لینک های داده شده به سایت شما برایشان از اهمیت خاصی برخوردار است. بدین ترتیب هرچه تعداد لینک های سایت شمادر وب سایت های معتبر بیشتر باشد، وب سایت شما رتبه بالاتری در نتایج جستجو خواهد داشت.

لینک‌ها به دو دسته‌ی فالو (dofollow) و نوفالو (nofollow) می‌شوند. تفاوت‌های این دو دسته را ادامه بررسی خواهیم کرد.

 

لینک فالو یا dofollow چیست؟

لینک ها به صورت پیش فرض لینک فالو هستند. در واقع لینک‌های dofollow هیچ تگ مشخص‌کننده‌ای ندارند.

 

 <a href=”http://www.example.com”>Example</a>

 

هنگامی یک وبسایت معتبر به سایت شما لینک فالو می دهد این بک لینک از امتیاز لینک (Link juice) بالایی برای سایت شما برخوردار است. به عبارتی دیگر وقتی که یک سایت معتبر به سایت شما لینک فالو (dofollow) می دهد، قسمتی از اعتبار این وبسایت توسط این لینک به سایت شما اختصاص می یابد که یه آن Link juice یا امتیاز لینک گفته می شود. این موضوع باعث افزایش اعتبار سایت شما و درنتیجه بهبود رتبه وبسایت در نتایج جستجو خواهد شد.

 

لینک نوفالو (nofollow) چیست؟

لینک های nofollow شامل یک قطعه کد اضافی هستند. ساختار لینک نوفالو ه صورت زیر هستند.

 

 <a href=”http://www.example.com” rel=”nofollow”>Example</a>

 

همانطور که در کد فوق مشاهده می کنید تفاوت میان لینک nofollow و dofollow، در عبارت “rel=”nofollow می باشد و اگر از این عبارت در ساختار لینک استفاده نکنیم، لینک تبدیل به یک لینک فالو می شود.

 

به صورت کلی سه روش برای نوفالو کردن لینک ها وجود دارد:

“rel=”sponsored:

از این صفت برای معرفی لینک‌های تبلیغاتی، اسپانسر شده و لینک‌های همکاری در فروش استفاده می‌شود.

“rel=”ugc:

UGC مخفف سه کلمه User Generated Content و به معنی “محتوای تولید شده توسط کاربر” است. پست‌های فروم ها و کامنت ها از نمونه‌های این نوع محتوا هستند.

“rel=”nofollow:

همان‌طور که می‌دانید، از این صفت در مواقعی استفاده می‌شود که بخواهیم اعتبار وب‌سایت از طریق لینک به وب‌سایت مقصد منتقل نشود.

 

لینک های Nofollow اعتبار وب‌سایت را منتقل نمی‌کنند. بنابراین اگر یک سایت معتبر به سایت شما لینک نوفالو دهد، این لینک اعتبار سایت شما را نزد گوگل افزایش نخواهد داد. البته این موضوع به معنای بی تاثیر بودن لینک نوفالو در سئوی وبسایت شما نیست!

 

چه زمانی باید از لینک نوفالو استفاده کرد؟

اگر چه لینک نوفالو به صورت مستقیم در سئوی وبسایت تاثیر ندارد ولی این لینک‌ها به‌طور غیرمستقیم باعث افزایش میزان اعتماد به سایت شما خواهند شد.

برخی از دلایل برای استفاده از لینک نوفالو :

– لینک های nofollow باعث بهبود پروفایل لینک‌ها می شود. چرا که اگر همه پیوندها به وبسایت فالو باشند الگاریتم موتورهای جستجو از جمله گوگل به این وبسایت شک خواهند کرد. بنابراین یک پروفایل طبیعی باید دارای ترکیبی از لینک های فالو و نوفالو باشد.

۲- پیوندهای Nofollow باعث افزایش بازدید و تقویت برندینگ می شود. چون قرار گرفتن لینک شما در سایت های پرترافیک هرچند که این لینک ها نوفالو باشند باعث کلیک کاربران آن سایت بر روی لینک وبسایت شما می شود و در نتیجه علاوه بر اینکه افراد بیشتری با برند شما آشنا می شوند، بازدید سایت شما نیز به مراتب افزایش خواهد یافت.

۳- لینک های Nofollow باعث ازفایش تعداد بک لینک های dofollow به وبسایت شما خواهد شد. چون هرچه افراد بیشتری با سیات شما آشنا شوند،  برای کسب پیوندهای dofollow به صورت ارگانیک نیز شانس بیشتری خواهید داشت.

 

برخی از مکان های رایج برای کسب لینک Nofollow برای وبسایت :

  • قسمت دیدگاه های وبلاگ
  • مطالب و پُست های فروم ها
  • قسمت نظرات کاربرانِ مهمان
  • صفحات قابل ویرایش ویکیپدیا
  • صفحۀ Yahoo! Answers
  • امضا موجود در مطالب کاربران مهمان

 

روش تشخیص لینک های Nofollow

۱) شما می توانید ازطریق کدهای HTML آن صفحه از سایت، لینک های نوفالو آآن را شناسایی کنید. برای این منظور در صفحه مورد نظر بر روی لینک کلیک راست کنید. سپس بر روی inspect کلیک کنید. اکنون می توانید تشخصی دهید که لینک فالو است یا نوفالو.

 

nofollow check - تفاوت لینک نوفالو (nofollow) با لینک فالو (dofollow)

 

۲) همچنین برای تشخیص لینک های فالو و نوفالو یک وبسایت می توانید از  ابزارک‌ها و وب‌سایت‌های آنالیزکننده سایت استفاده کنید. مانند سایت هایی همچون Woorank و linkminer

 

امیدواریم این آموزش از سایت میهن اسکریپت برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.