نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت | اگر شما یک وبسایت داشته باشید و بخواهید سئو و آمار سایت خود را افزایش دهید به یک ابزار آنالیز آمار سایت نیاز خواهید داشت تا بتوانید با دقت بسیار میزان بازدید، ورودی ، عملکرد بازدید کنندگان سایت را تحلیل کرده و برای بهبود آن برنامه ریزی کنیم. کی از این ابزارهای پرکاربرد و رایگان Google Analytics می باشد.

 

google Analytics - نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

 

گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیتیک (Google Analytics) یکی از سرویس‌های گوگل است که با استفاده از آن می توانیم به صورت رایگان آمار وبسایت خود را  مانند ورودی‌ها، صفحات ورودی دهنده، کاربران وارد شده، فعالیت‌های کاربران، زمان حضور و مسیر خروجی، کمپین های تبلیغاتی و تکنولوژی های مورد استفاده آنها را بررسی و تحلیل کنیم.

مواردی که می توانیم توسط گوگل آنالیز از آنها اطلاع پیدا کنیم :

  • تعداد بازدیدکننده‌های سایت و صفحه‌های مختلف
  • مدت زمان حضور کاربران در وبسایت
  • نرخ پرش صفحه‌های مختلف
  • منابع ورود کاربران (ترافیک مستقیم، جستجو یا از لینک‌ها)
  • شناخت علایق کاربران
  • کشور و شهر کاربران سایت
  • آمارگیری میزان درآمد از فروش محصولات
  • و  بسیاری موارد مفید و کاربردی دیگر

 

نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

اولین چیزی که برای ساخت حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس نیاز دارید، یک حساب جی میل است. پس اگر یک اکانت Gmail ندارید ابتدا  باید یک حساب جدید ایجاد کنید. البته اگر شما چندین سایت دارید نیازی نیست برای ساخت حساب گوگل آنالیز برای هر یک از آنها یک حساب جی میل داشته باشید چرا که گوگل امکان ایجاد تا سقف ۵۰ اکانت گوگل آنالیز در یک اکانت جی میل را فراهم کرده است.

پس از ساخت و ورود به حساب کاربری جی میل، اکنون باید به صفحه گوگل آنالیتیکس بروید. سپس بر روی گزینه Sign in to Analytics کلیک کنید. (در این مرحله اگر شما از قبل به اکانت Gmail خود وارد شده باشید به صفحه ی ورود به اکانت جیمیل وارد می شوید و در غیر این صورت به صفحه ی ساخت اکانت گوگل آنالیتیک وارد خواهید شد.)

در مرحله بعد یک صفحه خوش‌آمد گویی و توضیحات اولیه ظاهر می‌شود. با زدن دکمه Start measuring به مرحله بعد بروید.

 

Start measuring - نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

 

با کلیک روی دکمه Start measuring وارد صفحه جدیدی می شوید. در این صفحه باید سه مرحله را تکمیل کنید.

در مرحله اول یک نام اکانت گوگل آنالیتیکس دلخواه برای اکانت خود تعیین کنید. لازم نیست که نام سایت خود را به عنوان نام اکانت خود انتخاب کنید چون در این اکانت می توانید چندین وبسایت و اپلیکیشن اضافه کنید.

 

analytics google analytics web provision - نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

 

پس از افزودن نام دلخواه خود در فیلد مورد نطر، سه گزینه در پایین این فیلد قرار دارد که بهتر است تک همه آنها را فعال کنید. سپس بر روی دکه NEXT کلیک کنید.

در مرحله بعدی از باید مورد یا مواردی که می خواهید آنها را در گوگل آنالیر تحلیل کنید تعیین نمایید. در اینجا می توانید وبسایت، اپلیکیشن یا به صورت همزمان اپلیکیشن و وبسایت را  اضافه کنید. برای سایت‌ها فقط گزینه اول را انتخاب کرده و سپس بر روی Next کلیک کنید.

 

analytics google web application choose page - نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

 

در مرحله بعدی باید اطلاعات Property را تکمیل کنید. این اطلاعات شامل نام وبسایت، آدرس یا URL وبسایت، کشور و موضوع سایت می باشد. چنانچه موضوع کاری وبسایت شما در قسمت دسته‌بندی‌های موضوعات وجود ندارد، باید گزینه Other را انتخاب کنید.

 

analytics google Property information - نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

 

در نهایت روی دکمه Create کلیک کنید. پس از آن پنجره ای باز خواهد شد که  زا شما درخواست می کند تا قوانین استفاده از سرویس را مطالعه کرده و تایید کنید. تیک هر دو بخش قوانین را فعال کرده و Accept کنید.

 

google analytics rules - نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

 

دریافت کد مخصوص آنالیتیکس شما (Tracking Info)

پس از ایجاد حساب گوگل آنالیز یک کد در اختیار شما قرار می گیرد. برای اینکه بتوانید سایت خود را به گوگل آنالیتیک متصل کنید باید این کد را کپی کرده و در کدهای قالب سایت خود، در بخش HEAD قرا دهید.

 

google analytics code - نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیکس بر روی سایت

 

به این نکته توجه کنید که آی دی (که به فرمت UA-000000-01 می‌باشد) برای مواردی به کار شما خواهد آمد پس حتما آن را در جایی در کامپیوتر خود ذخیره و نگهداری کنید.

امیدوارم این آموزش ار میهن اسکریپت برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.