مسیر کاربر یا BreadCrumb چیست؟

مسیر کاربر یا Breadcrumb یک راهنمای ناوبری است که معمولا در صفحات سایت در بالای صفحه نمایش داده می شود و نشان می‌دهد که کاربر چه مسیری را طی کرده‌اند تا به صفحه مورد نظر خود رسیده‌ است.

 

breadcrumbs seo - مسیر کاربر یا BreadCrumb چیست؟

 

بردکرامب (Breadcrumb) یا نشانگر صفحات چیست؟

بردکرامب یا Breadcrumb یک نشانگر صفحه است که به صورت افقی در بالای مطالب یا عنوان هر صفحه قرار میگیرد و مسیر حرکت کاربر در صفحات سایت را نمایش می دهد. به صورت کلی کارکرد بردکرامب مسیریابی در سایت است.

وظیفه اصلی Breadcrumb، راهنمایی کاربران برای پیدا کردن صفحات مختلف سایت و نمایش موقعیت آنها در سایت می باشد. همچنین بردکرامب به موتورهای جستجو از جمله گوگل در فهمیدن ساختار سایت کمک می کنند.

 

انواع بردکرامب (Breadcrumb)

نشانگر صفحات یا مسیر کاربر به سه دسته تقسیم می‌شود:

 

بردکرامب های سلسله مراتب یا موقعیت

این نوع بردکرامب که رایج ترین نوع نشانگر صفحات می باشد سلسله مراتب و ساختار صفحات را نمایش می‌دهند. این نوع از نشانگر صفحات به موقعیت کاربر در سایت نسبت به صفحه اصلی  را نشان می دهد.

 

بردکرامب ویژگی (ATTRIBUTE)

این نوع نشانگر صفحه مناسب سایت های فروشگاهی یا آگهی است. در این سایت ها هنگامی که کاربر یک یا چند ویژگی را انتخاب می کند این بردکرامب نمایش داده می شود تا انتخاب های کاربر را به او نشان دهد تا بتواند راحت تر تصمیم گیری کند.

 

بردکرامب تاریخچه یا مسیر(Path) :

توسط این نوع نشانگر صفحه مسیر طی شده توسط کاربر نمایش داده می شود. در واقع بردکرامب هیستوری، راهنمای مسیر صفحات برای کاربران است.

 

تاثیر بردکرامب بر سئو سایت چیست؟

breadcrumbs بر روی سئو سایت تاثیر مهمی دارد. با استفاده از نشانگر صفحات یا بردکرامپ ها ربات‌های جستجوگر گوگل بهتر قادر خواهند بود تا ساختار سایت و لینک‌های صفحات را شناسایی کنند.

همچنین وبسایت هایی که از بردکرامب استفاده می کنند در هنگام نمایش در نتایج جستجوی گوگل، جایگاه مطلب در ساختار سایت نیز برای کاربر قابل مشاهده خواهد بود و این امر باعث افزایش CTR یا نرخ کلیک سایت هبود سئوی وبسایت می شود.

همچنین استفاده از breadcrumbs باعث می شود که کاربر به راحتی بتواند موضوعات مرتبط با موضوع مورد علاقه خود را مشاهده کرده و بدین ترتیب نرخ پرش کاربران در سایت کاهش می یابد. کاهش نرخ پرش کاربر در سایت تاثیر مثبتی در سئوی سایت شما خواهد داشت.

 

بهبود تجربه کاربری (ux) توسط نشانگر صفحات

گاهی اوقات کاربران فراموش می کنند که چه مسیری را طی کرده اند تا به مطلب یا صفحه مرود نظر خود رسیده اند. بردکرامب ها با نمایش موقعیت کاربر این موضوع را به آنها یادآوری کرده و از گمراه شدن کاربران جلوگیری می کند.

 

افزودن بردکرامب به سایت وردپرسی

برای افزودن breadcrumbs به سایت های وردپرسی روش های مختلفی وجود دارد که ما در ادامه به چند مورد از آنها می پردازیم.

 

نمایش BreadCrumb توسط افزونه Yoast Seo

افزونه یواست سئو یکی افزونه قدرتمند برای سئو سایت های وردپرسی می باشد. در حال حاضر اکثر سایت های وردپرسی برای بهبود سئوی سایت خود از افزونه یواست استفاده می کنند. امکان فعال سازی بردکرامب در افزونه Yoast قرار داده شده است. برای این منظور شما پس از نصب و فعال سازی این افزونه باید مراحل زیر را طی کنید:

در قسمت تنظیمات افزونه از بخش سئو > ظاهر جستجو به تب مسیر راهنما بروید. سپس فعالسازی مسیر راهنما را روی روشن قرار دهید.

 

yoast seo bread crump - مسیر کاربر یا BreadCrumb چیست؟

 

بعد از فعال سازی مسیر راهنما در افزونه یواست به پوشه قالب وردپرس خود در سایت بروید و فایل های single.php و Page.php را برای ویرایش باز کنید و کد زیر را در قبل از حلقه و بعد از get_header قرار داده و سپس فایل ها را ذخیره کنید.

 

<?php
   if (function_exists( 'yoast_breadcrumb' )) {
      yoast_breadcrumb( '<div class="breadcrumb">', '</div>' );
   }
?>

 

فعال سازی بردکرامب با افزونه Breadcrumb

پس ازنصب و فعال سازی افزونه Breadcrumb به بخش تنظیمات این افزونه بروید. این قسمت دارای ۴ تب می باشد.

 

تب Option :

در این تب، در بخش Breadcrumb front Text یک متن اولیه برای نمایش مسیر کاربر در سایت تایپ کنید. اگر می خواهید هیچ متنی به کاربر نمایش داده نشود این فیلد را خالی رها کنید. در فیلد جدا کننده مسیر کاربران علامت دلخواه خود را برای جداسازی مسیرها انتخاب کنید. در فیلد Breadcrumb front size می توایند انداره فونت Breadcrumb را مشخص نمایید. و در نهایت می توانید عبارت Home رانمایش داده و یا مخفی کنید.

 

optins breadcrumb - مسیر کاربر یا BreadCrumb چیست؟

 

تب style :

در این تب می توانید طرح Breadcrumb، رنگ متن، جدا کننده و پس زمینه Breadcrumb را به سلیقه خودتان سفارشی سازی کنید.

 

style breadcrumb - مسیر کاربر یا BreadCrumb چیست؟

 

تب Short-code

دراین تب ، شورتکد [breadcrumb] را کپی کرده و سپس آن را در مکان مناسب وبسایت خود برای نمایش مسیر کاربر جایگذاری کنید.

در نهایت تنظیمات را ذخیره کرده و نتیجه کار را در سایت خود مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.